Що об’єднує восьмирічного учня, дванадцятикласника перед НМТ і дорослого, який вирішив підтягнути англійську? Відсутність достатньої мотивації. У когось вона зникає після першої складної задачі, у когось ще навіть до початку. І це цілком нормально, адже так влаштована наша психіка.
Мотивація — це не те що завжди «вмикається» натисканням кнопки, як на пульті телевізора. Але її можна знайти та зростити. Іноді навіть доведеться «обдурити» свій мозок, при чому це абсолютно легітимно!
Пропонуємо до вашої уваги кілька дієвих порад від психологів практиків, в яких знайдете саме той імпульс, що актуальний для вас. А також відповідь на питання «Як знайти мотивацію до навчання для себе, дитини чи підлітка?». А якщо вам все-таки потрібна професійна підтримка, на платформі Кабанчик можна знайти педагогів та психологів.
Мотивація не виникає з нічого
Це можна по праву назвати найголовнішою оманою. Багато хто чекає натхнення: «От зараз прийде муза і я сяду за підручник!».
Насправді мотивація — це не причина, а наслідок. Людина починає діяти, і тільки після цього вже в процесі може з’явитися бажання робити більше. А першопричиною є вже отримані, хоч і невеликі, але результати.
Якщо ви або ваша дитина не хоче вчитися — це не катастрофа. Панікувати потрібно тоді, коли ви очікуєте, що захочеться саме зараз, саме сьогодні, без зусиль.
Гра і цікавість для дитячої мотивації
Як мотивувати дитину до навчання? Перш за все слід врахувати, що діти ще не вміють контролювати свої емоції. Їм мало сказати «треба». Їм потрібно хотіти. І якщо навчання сприймається як тягар, вони будуть чинити доволі очікуваний спротив. Що ж працює у такому випадку? Ось декілька лайфхаків:
- Ігрові формати. Перетворіть завдання на квест або гру з рівнями. Діти в захваті від ігор, тому цей вид навчання можуть прийняти з задоволенням.
- Система «бонусів». Маленькі винагороди за реальні досягнення. Це може бути що завгодно, залежно від захоплень вашого чада — наклейки, 10 хвилин мультика, похвала тощо.
- Приклад батьків. Діти дуже тонко вловлюють, коли дорослі самі нічого не читають, а лише змушують інших. Тому можливо вам це почути буде неприємно, але починати слід перш за все з себе.
До речі, не бійтеся дозволити дитині помилятися. Страх перед «поганими оцінками» вбиває цікавість. Завжди давайте право на експеримент.
Автономія, сенс і визнання — підліткова мотивація
Підлітки є особливим контингентом. Багато батьків банально зламали голову, як знайти мотивацію для навчання своїх дорослих малюків. Їх неможливо змусити. Але їх можна зацікавити, і саме над цим і потрібно працювати. У цьому віці вже важливо не просто «вивчити», а зрозуміти «навіщо».
Щоб зрозуміти як мотивувати підлітка до навчання вам можуть стати у пригоді наступні поради:
- Зв’язок із реальним життям. Покажіть, як знання знадобляться в обраній професії чи життєвих ситуаціях.
- Дозвольте робити вибір. Хай він або вона самостійно обере, що і як вивчати виходячи з власних інтересів.
Поважайте думку дитини, без цього успіху досягти не вдасться. Запитуйте, що саме не подобається в навчанні. Не перебивайте та не знецінюйте. Адже це вже окрема особистість, що важливо враховувати.
Маленькі кроки на шляху до великої мети
Дорослим часто складно зовсім не через лінь чи прокрастинацію. А через втому після роботи, відсутність часу через побутові задачі, тривожність за майбутнє і звичку себе звинувачувати. Скільки разів ви собі казали: «Ну от, знову не прочитав розділ, можливо, я безхарактерний»? У цьому випадку першим, що слід зробити, це перестати себе сварити, адже це не працює. Можливо, слід спробувати якось по-іншому?
Також ставте не цілі, а наміри. «Вивчу англійську до літа» — якщо такої цілі досягти не вдасться, то розчарування неминуче. Але якщо перед вами буде намір відкривати підручник щодня на 10-20 хвилин, ця ціль більш досяжна, адже навіть у найбільш завантажений день ці декілька хвилин у вас точно знайдуться.
Також варто зробити навчання частиною рутини. Хай всього 15 хвилин на день, але стабільно. Краще щодня по крихті, ніж 3 години раз на тиждень (і далеко не кожен) з стресом та страхом не встигнути виконати інші завдання на день.
Не забувайте, що в дорослому віці мотивація тісно пов’язана із самооцінкою. Навчання — це не лише про нові знання, це спосіб довести собі, що ви можете!
Підсумки
Для того, щоб вам було простіше досягати бажаних результатів, та при цьому з задоволенням, ентузіазмом і зі збереженням нервових клітин (які, як відомо, не відновлюються), слід ввести у своє життя декілька простих правил:
- Мотивація не завжди приходить перед дією — іноді після.
- Дітям потрібна гра, підліткам — сенс, а дорослим — чітка структура та послідовність дій.
- Звинувачення не стимулює. Ні вас, ні інших.
- 10 хвилин на день — краще, ніж ідеальний план, який починається з понеділка і часто ніколи не стартує.
- Результати з’являться, якщо діяти хоч трошки, але стабільно.
Мотивація — не загадкова сила. Це як м’яз, і дійсно її можна тренувати. А якщо зовсім коротко — почніть робити маленькі кроки. Після появи перших результатів далі вас буде не зупинити.